سید مصطفی تاج زاده

جمعه, 28 ارديبهشت 1397 ساعت 12:21

شلتاق دولت پنهان

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)

???شلتاق دولت پنهان

✍?گفتگوی #سیدمصطفی تاجزاده با «فرارو»


✅ اگر معنای شعار اصلاح طلب اصولگرا دیگه تمومه ماجرا این باشد که از حالا به بعد دو جناح اصولگرا و اصلاح طلب نباید به تنهایی در عرصه سیاست ملی نقش ایفا کنند و باید جا برای جریان سوم باز کنند، این شعار درست و حتی به نظر من واقع بینانه است.

✅ کدام ملتی وقتی نتیجه انتخابات را در جهت تحقق منویات خود ببیند، سراغ تظاهرات می‌رود؟ مردم موقعی به تظاهرات رو می‌آورند که از دستیابی به حقوق خود با ساز و کار انتخاباتی ناامید شوند. مادام که مردم به صندوق رای امید دارند، دنبال تظاهرات بویژه از نوع خشن آن نمی‌روند. به نظر من آنچه باعث اعتراضات دی ماه ۹۶ شد، در یک کلمه عبارت است از بی محلی به خواست مردم و لج‌بازی با پیام آنها.

✅ صدا و سیمای میلی خیال می‌کند چنانچه مردم را از دولت ناامید کند نامزد آنها رای می‌آورد و در آن صورت می‌توانند کشور را اداره کنند. نمی‌دانند در شرایط فعلی اگر مردم از دولت ناامید شوند، از کل سیستم ناامید می‌شوند و به این نتیجه می‌رسند که جمهوری اسلامی توان اداره صحیح کشور را ندارد.

✅ ریشه مشکلات کشور و مردم به نظارت استصوابی برمی‌گردد که مانع انتخاب شایسته ترین چهره ها شده است. دولت پنهان نیز به دلیل آزاد نبودن انتخابات شکل گرفته و شلتاق می‌کند. خوشبختانه با رشد آگاهی عمومی امید به مهار دولت پنهان بالا رفته است.

✅ اصلاح طلبان درمورد به‌کار گرفتن نیروهای توانا با مانع مواجه هستند. در انتخابات با نظارت استصوابی بسیاری از شایستگانشان را حذف می کنند و ما مجبور می‌شویم با تیم امیدمان وارد رقابت شویم نه با تیم ملی خود. در انتخاب مدیران اجرایی نیز مانع می‌تراشند.

✅ ما در دولت آقای خاتمی به احزاب یارانه پرداخت کردیم اما وقتی اصلاح طلبان دولت را ترک کردند احزاب تضعیف و بعضا منحل شدند. در دولت آقای احمدی نژاد NGO به معنای جاسوسی بود؛ درست مثل امروز که از دید نهاد موازی و انتصابی اطلاعاتی، دوتابعیتی یعنی جاسوس مگر آنکه خلافش ثابت شود! در دولت آقای احمدی نژاد این نگاه حاکم بود که هرکس NGO تشکیل می‌دهد قصد سوء دارد مگر آنکه خلافش ثابت شود. مانند همین رفتاری که امروز سازمان اطلاعات سپاه با محیط زیستی‌ها می کند. طبق قانون وزارت اطلاعات باید بگوید چه کسی جاسوس است. اما کو گوش شنوا؟

✅ یکی از دلایل حضور اصلاح طلبان در قدرت این است که نقد دولت و حکومت را ممکن می کند. امروز من و شما می‌توانیم حاکمیت را نقد کنیم چون دولت آقای روحانی سر کار است و خودش نقد می‌شود. برای مثال گفت و گو درباره دیپلماسی هسته ای کشورمان در زمان آقای احمدی نژاد ممکن نبود.

✅ دستاورد دیگر حضور اصلاح طلبان در قدر، شفاف سازی امور است. در چه دولتی هزینه‌های کشور در ماه مثلا فروردین شفاف شد؟ قراردادهای شهرداری کی علنی و شفاف شد؟

✅ دموکراسی یعنی همه باید امکان رقابت و مشارکت در عرصه سیاست و حکومت را داشته باشند. اصولگرا، اصلاح‌طلب و کسانی که نه اصلاح‌طلب هستند و نه اصولگرا. همه هم باید همدیگر را تحمل کنیم. حق مخالفت با هر انگیزه را نیز همه داریم چه اعتقادی باشد و چه از روی منافع. اما چارچوب باید قانون باشد. اگر همه جناح ها و همه گروه ها مسئولیت پذیر شوند به حاکمیت قانون می‌رسیم.

✅ اصل بر این نیست که سیاست ورز محبوب‌تر باشد یا نوشته هایش را بیشتر بخوانند. اصل بر این است که او موثرتر باشد و جامعه پیشرفت کند و مناسبات دموکراتیک جاری و ساری شود.

✅ مردم در مجموع علل اصلی مشکلات را می‌شناسند. اگر مشکل جامعه دولت بود که در تظاهرات دی مردم فقط باید علیه دولت شعار می‌دادند. اما علیه کل سیستم شعار داد…

خواندن 5812 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.