سید مصطفی تاج زاده

یکشنبه, 18 آذر 1397 ساعت 04:38

دانشجویان سربازان احزاب نیستند

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

تاجزاده در گفتگو با شرق:
دانشجویان سربازان احزاب نیستند
✍?روزنامه شرق/ مهرشاد ایمانی

?شکل‌گیری فضای باز سیاسی در دانشگاه‌ها، تقویت مطبوعات، احزاب و اتحادیه‌های مستقل، میان دانشگاه و جامعه مدنی موازنه مثبت ایجاد می‌کند و سبب ریشه‌کن شدن تک‌گویی سیاسی در کشور می‌شود.

?پس از واقعه کوی دانشگاه آقای خاتمی تلاش زیادی برای حمایت از دانشجویان انجام داد، اما ضربه وارد شده به دانشگاه چنان سهمگین بود و هزینه‌ فعالیت سیاسی چنان بالا رفت که دانشگاهیان در کوتاه مدت منفعل شدند.

?در دولت دوم آقای خاتمی رؤسای دانشگاه‌ها به انتخاب اعضای هیأت علمی انتخاب می‌شدند؛ چنین سازوکاری باعث پاسخگویی رؤسای دانشگاه‌ها شده‌بود. دولت احمدی‌نژاد این سنت نیکو را از بین برد و دوباره شیوه انتصاب از بالا را زنده کرد.

?حکومت دینی، لیبرالیسم، فاشیسم و سوسیالیسم نتوانسته‌اند پاسخگوی کامل نیازهای جوامع باشند. هیچ‌ جریانی تاکنون نتوانسته فقدان روایت‌های رهایی‌بخش را مرتفع کند. طبیعی است که انتظار می‌رود دانشگاه در حوزه فهم و تبیین علل و عوامل آن بیشتر تلاش کند، اما برای حل مشکل نمی‌توان صرفا از دانشگاه انتظار داشت و اصلا معلوم نیست که چه زمانی به چنین روایت‌هایی دست می‌یابیم و آیا اصلا چنین روایتی در واقعیت خارجی وجود دارد یا خیر؟

?اکنون فضای مجازی نقش هر دوبال اندیشه‌های آزادی‌خواه، اصلاح‌گرا و عدالت‌جو را در کشور ما ایفا می‌کند، اگرچه با نقاط ضعفی نیز همراه است. به برکت فضای مجازی جامعه سیاسی ما به طور مدام در حال نقد و بررسی جریان‌های رقیب است.

?دانشگاهیان سربازان احزاب نیستند که فقط هرچهارسال یک‌بار به کار انتخابات بیایند. قطعا انتخابات موضوع بسیار مهمی است و دانشجویان می‌توانند و باید در آن اثرگذار باشند، اما نباید به عامل دست جناح‌های سیاسی تنزل یابند.

?مطالبات کارگران و معلمان برخلاف دانشجویان اقتصادی است. من به دلیل آنکه مطالبات ایشان صنفی است و برای احقاق حقوقشان روش مسالمت‌آمیزی را در پیش گرفته‌اند از آنها حمایت می‌کنم.

?مهم‌ترین راه تقویت نهاد دانشگاه، به رسمیت‌شناختن استقلال دانشگاهیان است. در صورتی که دانشگاه و دانشجو استقلال عمل و فکر داشته باشند بهتر می‌توانند مولد اندیشه‌های نوین شوند. مسئولان باید زمینه چنین امری را فراهم کنند.

⚡متن کامل گفتگوی روزنامه شرق با سید مصطفی تاجزاده را در Instant View بخوانید

?@MostafaTajzadeh

https://telegra.ph/آسیب-شناسی-جنبش-دانشجویی-در-گفت‌وگو-با-مصطفی-تاجزاده-12-07

خواندن 2842 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.