سید مصطفی تاج زاده

شنبه, 01 ارديبهشت 1397 ساعت 06:24

دولت نظامی؛ فاجعه تمام

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

دولت نظامی؛ فاجعه تمام

گفتگوی آرمان با سیدمصطفی تاجزاده

آرمان- احسان انصاری: اصلاح طلبان تا کجا برای دولت حسن روحانی هزینه خواهند کرد؟آیا فاصله نامحسوس به وجود آمده بین اصلاح طلبان و دولت به معنای عقب نشینی استراتژیک در جریان اصلاحات برای خیز به سوی آینده است؟بدون شک امروز بدنه جریان اصلاحات با این دو سال مهم مواجه شده است.این در حالی است که پس از ناآرامی های رخ داده در ماه های پایانی سال96 که کار را برای ادامه مسیر دولت سخت تر از گذشته کرد در روزهای ابتدایی سال97 نیز دولت روحانی با چالش جدی نوسان قیمت ارز مواجه شد که از نظر روانی تأثیر منفی بر آینده افکار عمومی از خود برجای گذاشت. با این وجود نوع کنش سیاسی اصلاح طلبان و در نظر گرفتن جنبه های مختلف قاعده بازی سیاسی در سال های باقی مانده دولت حسن روحانی در سرنوشت آینده ایران نقش تعیین کننده ای خواهد داشت.سال هایی که همراه با بیم و امید بسیاری خواهد بود. به همین دلیل و برای تحلیل و بررسی این مسأله با دکتر مصطفی تاجزاده چهره برجسته جریان اصلاحات گفت وگو کردیم که در ادامه متن آن را از نظر می گذرانید.

*چرا در ناآرامی های دی ماه سال96 گروه های معترض و رادیکال از جریان اصلاحات عبور کردند؟به نظر شما واکنش اصلاح طلبان به این ناآرامی ها منفعلانه نبود؟تحلیل شما از ریشه این ناآرامی ها چیست؟

✅در شرایط کنونی اصلاح طلبان بین دو جریان متضاد گرفتار آمده اند. یکسو کسانی هستند که به رأی و خواسته های مردم توجه نمی کنند. این در حالی است که در شش انتخابات اخیر اکثریت رای دهندگان با شرکت در انتخابات گوناگون به صورت جدی و شفاف بر مطالبات خود پافشرده اند. با وجود این گروه مزبور به خواسته های آنها توجه نمی کند و می کوشد شرایطی را به وجود بیاورد که منتخبان مردم نتوانند وعده ها و برنامه های خود را محقق کنند و در افکار عمومی شکست بخورند.این عده اقلیت ۱۵ درصدی همچنان تلاش می کند همه قدرت را در اختیار داشته باشد.

گروه دوم اما مردمی هستند که احساس می کنند بیش از این صبر و مماشات فایده ندارد و صندوق رأی به تنهایی قادر به برآورده کردن خواسته های آنان نیست. به همین دلیل نیز راه حل را در اعتراضات خیابانی مانند نا آرامی های دی ماه9 ۹۶ می بینند. به نظر من ریشه اعتراضات دی ماه ۹۶ به عدم تحقق مطالبات مردم باز می گردد.

نگرانی امثال بنده این است که اعتراضات خیابانی در حال حاضر به احتمال زیاد به خشونت کشیده می شود. در نتیجه اگر سرکوب گردد، دوباره فضای امنیتی در میهن حکمفرما می شود و اگر ادامه یابد کشور دچار هرج و مرج می شود.به همین دلیل اغلب اصلاح طلبان به اعترضات خیابانی اخیر نپیوستند و تنها از حق اعتراض مردم نسبت به وضعیت موجود دفاع کردند. حقی که اصل ۲۷ قانون اساسی به صراحت آن را به رسمیت شناخته است.

*پس از ناآرامی های اخیر دولت حسن روحانی و همچنین جریان اصلاحات تحت فشارهای بیشتری نسبت به گذشته قرار گرفته اند. این در حالی است که بدنه جریان اصلاحات نیز پس از مشاهده برخی رویکردهای دولت و همچنین عدم موفقیت نسبی اصلاح طلبان در مجلس با نوعی ناامیدی نسبت به آینده مواجه شده است. به نظر شما در این شرایط چه باید کرد؟

✅پس از هر انتخاباتی معمولا شاهد ریزش آرا هستیم و این پدیده تنها به ایران اختصاص ندارد و در جوامع دیگر نیز دیده می شود. در دو سه دهه اخیر مشکلات اقتصادی، شکاف طبقاتی و تبعیض به صورت آشکار در اغلب نقاط جهان گسترش یافته است. مردم نیز پس از هر انتخاباتی انتظار دارند مشکلات آنها حل شود، ولی در عمل این اتفاق رخ نمی دهد. در نتیجه پس از هر انتخاباتی با توجه به حل نشدن مشکلات مردم پایگاه رأی منتخبان با ریزش مواجه می شود.

در مورد خاص ایران بعضی افراد در عکس العمل به این وضع و روند می گویند که در انتخابات بعدی شرکت نخواهند کرد اما بسیاری از آنان با توجه به شرایط کشور و منطقه و جهان در هنگام انتخابات در تصمیم خود تجدیدنظر می کنند و رای می دهند. زیرا باوجود اعتراضات منطقی و بحق خود احتمالا به این نتیجه خواهند رسید که برغم عدم تحقق کامل مطالباتشان بازهم بهتر است از نامزدهایی حمایت کنند که به صورت نسبی از علایق و دغدغه های آنها بیشتر دفاع می کنند تا کشور دوباره به قهقرا نرود.

به نظر من در شرایط کنونی رویکرد اصلاح طلبان باید قاطع تر وشفاف تر از همیشه از مطالبات مردم دفاع و با فساد و تبعیض مقابله کنند. شهرداری تهران در این زمینه گام مهمی برداشت و تمام قراردادهای بالای یک میلیارد تومان را در منظر افکار عمومی

قرار داد تا فساد در شهرداری تهران به حداقل ممکن برسد. این اقدام ضد رانت و رشوه و بند و بست دکتر نجفی در شهرداری تهران باید در دستور کار دولت روحانی نیز قرار گیرد تا کمر فساد بشکند.

در سیاست خارجی نیز باید به دولت کمک کرد در منطقه و به خصوص در سوریه و یمن بازی «برد-برد» را دنبال کند. دولت آقای روحانی باید تا آنجا که امکان دارد از میزان تخاصمات بکاهد و سایه شوم جنگ را از منطقه دور کند. هرچه در خاورمیانه آرامش بیشتر برقرار شود و از تنش و جنگ فاصله بگیرد، علاوه بر جنبه های انسانی، در وضعیت اقتصادی ایران تأثیر مثبت خواهد گذاشت.

*آیا ناآرامی های اواخر سال گذشته،افزایش لجام گسیخته قیمت دلار در روزهای ابتدایی سال جدید به همراه عدم رضایت مردم از وضعیت اقتصادی خود در حالی که معادلات بین المللی دستخوش تغییرات جدی نسبت به دوران توافق برجام شده زنگ خطر را برای دولت روحانی به صدا در نیاورده است؟

✅مشکلاتی که امروز مردم با آن مواجه هستند نه تنها زنگ خطر را برای دولت آقای روحانی بلکه برای کلیت نظام به صدا درآورده است. به همین دلیل همه کسانی که دل در گروی ایران و استقلال آن دارند و با وقوع هرج و مرج و تجزیه طلبی مخالفند، باید به کمک دولت و ملت بیابند تا ایران دچار مشکلات بزرگ، چه از نوع ونزئلایی و چه از نوع سوریه و لیبیایی آن نشود. ما فرصت زیادی نداریم؛اما دارای امکاناتی هستیم که می توانیم این چالش ها را به فرصت تبدیل کنیم.

همه ما باید توجه کنیم که جامعه ما در شرایط مساعدی به سر نمی برد و سیاست های جاری به بن بست رسیده است. به همین دلیل باید در نحوه اداره کشور تجدید نظر صورت بگیرد. همچنین باید به سمت گشایش های سیاسی و نیز رفع حصر، حبس و ممنوع التصویری حرکت کنیم.

*استراتژی اصلاح طلبان برای سال های باقی مانده دولت حسن روحانی چیست؟چرا اصلاح طلبان به صورت غیر محسوس درمقابل برخی رویکردهای روحانی عقب نشینی کردند؟آیا این عقب نشینی مقدمه یک تاکتیک و استراتژی جدید در فضای سیاسی ایران خواهد بود؟

✅ما وظیفه دشواری درمورد دولت آقای روحانی داریم. از یک سو اصلاح طلبان باید به صورت قاطع از دولت آقای روحانی حمایت کنند. به این دلیل که نظارت استصوابی انتخاب دیگری به جز ایشان برای ما نگذاشته است. توجه کنیم که جایگزین دولت قانونی، دولت پنهان و جایگزین دولت مدنی، دولت نظامیان خواهد بود. همان وضعی که این روزها برخی به صراحت درباره رئیس جمهور نظامی سخن می گویند. به نظر من دولت نظامی یعنی «فاجعه». ما در دوران جنگ دولت نظامی نداشتیم حال آنکه برخی قصد دارند در دوران صلح دولت نظامی تشکیل دهند که جای تعجب و سوال زیادی دارد.

نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که حمایت اصلاح طلبان از دولت آقای روحانی به معنای چشم بستن بر نقاط ضعف دولت نیست. آنان باید درمورد ضعف های دولت تذکر لازم را به صورت خصوصی یا علنی به رئیس جمهور بدهند. ما نباید از حمایت از آقای روحانی دست بکشیم. به عکس باید با حمایت انتقادی بکوشیم چراغ امید را همچنان بین مردم روشن نگاه داریم.

*اصلاح طلبان تا کجا برای آقای روحانی هزینه خواهند کرد؟آیا صبر اصلاح طلبان در مقابل برخی رویکردهای محافظه کارانه آقای روحانی که سبب از بین رفتن بخشی از اعتماد بدنه اجتماعی جریان اصلاحات شده اندازه ای دارد؟به نظر شما در سال های باقی مانده از دولت اصلاح طلبان در چه زمینه هایی از دولت حمایت و در کجاها از دولت فاصله خواهند گرفت؟

✅در سال های پایانی دولت آقای روحانی حمایت اصلاح طلبان از او و دولتش احتمالا سبب ریزش بخش هایی از پایگاه اجتماعی اصلاح طلبان خواهد شد. باوجود این چاره ای جز حمایت از او ندارند. اگر اصلاح طلبان از حمایت از آقای روحانی دست بردارند گرفتار وضعیتی به مراتب بدتر از امروز خواهند شد که ما را شرمنده تاریخ خواهد کرد. از سوی دیگر آنها در سال های باقی مانده تا پایان دولت آقای روحانی باید در چند زمینه دیدگاه، طرح ها و پیشنهادهای خود را در زمینه تامین عدالت اجتماعی، مبارزه با فساد، تعامل با کشورهای منطقه و دست برداشتن از سیاست های تهاجمی، ضرورت گشایش های سیاسی و مدنی، تحقق مطالبات قشرهای مختلف مردم بویژه زنان به صورت شفاف با دولت و ملت در میان بگذارند. مخالفت با بگیر و ببندها نیز باید قاطع تر شود.

*تحلیل شما از آرایش سیاسی سال های منتهی به پایان دولت آقای روحانی در کشور چیست؟ اصلاح طلبان چه استراتژی برای دوران پسا روحانی دارند؟ اصولگرایان در چه وضعیتی قرار دارند و با چه چالش هایی مواجه خواهند بود؟

✅وضعیت اصولگراها به مراتب ناامید کننده تر از اصلاح طلبان است. به همین دلیل نیز امروز اقتدارگراها سخن از این می گویند که باید کار را به نظامیان بسپاریم و تنها کسی که می تواند کشور را نجات دهد، یک رئیس جمهور نظامی است. به نظر من بیان این مطلب بیش از آنکه مقابله با اصلاح طلبان باشد، ناامیدی از اصولگرایان است که اقبال مردمی را از دست داده اند و به همین دلیل مجبورند سراغ نظامیان بروند.

ما به تجربه دریافته ایم هرزمان که اصولگراها دچار ضعف شده اند این مسأله روی اطلاح طلبان نیز تأثیر منفی گذاشته و مشکلات اصلاح طلبان نیز بیشتر شده است. از سوی دیگر هر گاه اصولگراها با انسجام بیشتر و برنامه بهتر در صحنه سیاسی حضور یافته اند، اصلاح طلبان نیز وضعیت بهتری پیدا کرده اند. به همین دلیل بنده علاقه دارم که جریان اصولگرا هرچه زودتر بر مشکلات و چالش های درونی خود فائق بیاید و از دوپینگ دست بردارد و به رقابت آزاد و عادلانه سیاسی و انتخاباتی تن دهد. اگر چنین شرایطی به وجود بیاید وضعیت اصلاح طلبان نیز بهتر از گذشته خواهد شد و با انگیزه و نشاط بیشتری در انتخابات آینده حضور خواهند داشت.

*در شرایط کنونی نسل جدید اصلاح طلب از نسل گذشته فاصله گرفته و نسبت به برخی از انگاره های این جریان تردیدهای جدی پیدا کرده است. به نظر شما جریانی که نیازمند بازسازی و بازنگری در مبانی خود است چگونه می تواند نسل جدید که با پرسش های بی پاسخ زیادی مواجه شده را اقناع کند؟

✅ما باید به نسل جدید با حساسیت و توجه بیشتری مواجه شویم. اگر نسل جوان جامعه از جریان اصلاحات فاصله بگیرد، به زیان همه خواهد شد. نسل جوان امروز حرف فردای ایران را خواهد زد و به همین دلیل باید توجهات نسبت به نسل جدید جدی باشد. البته هنگامی که میزان اعتماد نسل جدید به اصلاح طلبان را با رقبای داخلی و خارجی این جریان مقایسه می کنم احساس می کنم که نسل جدید هنوز هم اعتماد بیشتری به اصلاحات دارد اگرچه انتقادهای زیادی به اصلاح طلبان دارد. این نگاه در اقشار دیگر نیز وجود دارد و تنها مختص به نسل جدید نیست. باوجود این اصلاح طلبان باید با تجدید نظر در برخی از رویکردهای خود این احساس را ایجاد کنند که مردم با یک جریان پاکدست و فساد ستیز مواجه هستند که راه حل های معقول و کاربردی برای حل مشکلات کشور دارد. اگر اصلاح طلبان همگام با تحولات جامعه و نیز همسو با مطالبات مردم حرکت کنند، همچنان دست برتر را در بزنگاه های سیاسی آینده خواهند داشت. با چنین شرایطی اصلاح طلبان می توانند با کمک دیگر دلسوزان کشور و مردم کشتی ایران را در دریای پرتلاطم خاورمیانه به سرمنزل مقصود برسانند.

متن کامل را در لینک زیر بخوانید:
http://telegra.ph/مصاحبه-04-18

خواندن 3147 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.