سید مصطفی تاج زاده

شنبه, 02 دی 1396 ساعت 13:51

سید مصطفی تاج‌زاده در گفت وگو با روزنامه امین

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سید مصطفی تاج‌زاده در گفت وگو با روزنامه امین: آینده ایران اصلاح طلبانه است
وحید خدادادی-سرویس سیاسی: سید مصطفی تاج‌زاده معاون سیاسی وزیر کشور دولت اصلاحات معتقد است با وجود شخص آقای خاتمی نگرانی از بابت اصلاح طلبان دروغین وجود ندارد!
وی معتقد است ائتلاف اعتدالیون و اصلاح طلبان موفق بوده است و اگر پیروزی سال ۹۲ نبود ایران امروز حال و روز کره شمالی یا ونزوئلا را داشت. گفتگوی روزنامه امین با مصطفی تاج زاده را می‌خوانید:

با توجه به ظهور پدیده اصلاح طلبان قلابی برای شروع تعریف جامعی از اصلاح طلبی و چارچوب‌های نظری وعملی آن بیان کنید؟

خوشبختانه با حضور آقا ی خاتمی به عنوان رهبر اصلاحات و تشکل های شناخته شده اصلاح طلب فعلا نگرانی چندانی از اصلاح طلبان بدلی یا قلابی نداریم.

آیا احزاب در ایران گروهی از جمع های فصلی است؟ اصلا حزب بماهو حزب در کشور ما وجود دارد؟

معلوم است که احزاب باید در سراسر سال فعال باشند و البته در ایام انتخابات بر فعالیت خود بیفزایند.اما به دلیل مشکلاتی که در جامعه ما وجود دارد، احزاب ما هنوز ضعیف هستند و به نقطه مطلوب نرسیده اند!
دو کار بیشترین تاثیر را در تقویت احزاب دارد:
اول رقابت است. مثل اول انقلاب، که چون همه احزاب آزاد بودند و رقابت جدی و گسترده بود، همه احزاب مجبور بودند که حرفه ای و سراسری شوند و در طول سال مشغول فعالیت!
دوم ایجاد و برقراری ارتباط بین نهاد انتخابات و نهاد تحزب است. به این معنا که باید سهمی به احزاب برای انتخابات داده شود تا کم کم سیاست ورزان ما یاد بگیرند در قالب احزاب وارد انتخابات شوند و مسئولیت بپذیرند!

آیا هنوز اصلاح طلبان مسئول شکست انتخابات ۸۴ و مجلس های هفتم و هشتم و نهم را تنها وتنها شورای نگهبان می دانند؟

ما هیچ گاه مسئول شکست خود را در انتخابات ۸۴ شورای نگهبان نخوانده ایم. آن شکست محصول تفرقه خود ما بود. اما داستان مجلس هفتم تا نهم متفاوت است. در انتخابات مجلس، شورای نگهبان نقش زیادی دارد و آنچنان که سردار مشفق توضیح داد با مهندسی انتخابات از ابتدا اکثریت کرسی های مجلس را برای یک جناح تضمین کرده بودند.

آیا اصلاح طلبان در سال های انزوا توانسته اند زبده یابی و زبده پروری کنند؟ آیا اصلا نیازی به انجام اصلاحات در درون جریان اصلاح طلبی وجود دارد؟

اصلاح طلبی یک جنبش زنده و پویاست، چه در قدرت باشد چه در زندان و چه در جامعه مدنی! تداوم و بالندگی اش نیز نشانگر آن است که در هیچ شرایطی از بین رفتنی نیست! هم چنان که اصول گرایان نیز یک جریان تاریخی هستند و تبار آنان مانند ما به دوره مشروطه باز می گردد. ما مشروطه خواهان را نمایندگی می کنیم و آنان مشروعه طلبان را! هیچ کدام نیز قادر به حذف و نابودی دیگری نیستی. هنر بزرگ ما آن است که ضمن رقابت در مورد مسائلی که با هم اختلاف داریم، بتوانیم در مورد مسائلی که اشتراک داریم به خصوص در مواقعی که ایران و ایرانی در معرض خطر قرار می گیرند، مشترک عمل کنیم.

اساسا اصلاح طلبان توانسته‌اند خواسته های خود را از قبل ائتلاف با اعتدالیون عملیاتی کنند؟ واین ائتلاف برای آنان مبارک بوده است؟

اگر منظور آن است که سهم طلبی کرده باشیم و قبل از انتخابات معلوم باشد که اصلاح طلبان باید چه میزان و چه درصد از سهام را به خود اختصاص دهند، نه چنین قراری نبوده است و بنا هم بر این نیست! اما اگر سوال این است که ائتلاف اعتدالیون با اصلاح طلبان موفقیت آمیز بوده است؟ بله صددرصد، موفقیت ما از همان روز انتخابات شروع شد که نه ی بزرگی به کانون و مافیای قدرت و ثروت گفتیم و درعین حال خطرات بزرگی از ایران دور کردیم واین بزرگترین دستاورد ائتلاف ما بود. اگر پیروزی سال ۹۲ نبود ایران یا ونزوئلا شده بود یا کره شمالی.

آینده اصلاح طلبی در ایران رابه روند فعلی چگونه پیش بینی می کنید؟

آینده ایران اصلاح طلبانه است! به همین دلیل اصولگراها یکی پس از دیگری گفتمان اصلاح طلبی را سرلوحه فعالیت های خود قرار می دهند! حتی اگر نامی از آن به میان نیاوردند. اما آینده اصلاح طلبان بستگی به خود آنان و عملکردشان دارد. هر قدر کارآمدتر، پاکدست تر، فساد ستیزتر، عدالت طلبانه تر و فقرستیزتر حرکت کنند و برنامه های بهتری برای توسعه همه جانبه و پایدار ایران ارائه دهند و منسجم تر و همدل تر در صحنه حضور یابند، پیروزیشان بیشتر خواهد بود. بر عکس هر اندازه ضعیفتر و نامنسجمتر و بی برنامه تر عمل کنند، طبعا از سوی مردم اقبال کمتری به آنان صورت خواهد گرفت.

شهروندان با موقعیت شناسی مطلوب در فضایی پوپولیستی به خردگرایی رای دادند، چه راهکاری برای حفظ این سرمایه اجتماعی وجود دارد؟

✅موثرترین راه جلب اعتماد مردم ارائه خدمات بهتر و بیشتر به آنان است. تا از رای خود علاوه بر جنبه سلبی آن که مقابله با کانون قدرت، ثروت و رسانه است از منظر ایجابی نیز راضی باشند و احساس کنند دستاورد خوبی به ویژهدر زمینه اقتصادی کسب کرده اند.
راهکار دوم داشتن صداقت با مردم است و گزارش دادن به آنها که صاحب اصلی کشورند.
هر تعداد از وعده ها که تحقق می‌یابند مردم خود می بینند اما هر بخش از وعده‌ها که محقق نمی شود، این وظیفه رییس جمهور و شهردار و همکارانشان است که صادقانه با مردم سخن بگویند و دلایل عدم تحقق قول های خود را به استحضار ایرانیان برسانند.

رفع حصر یکی از قول های انتخاباتی رییس جمهور بود،آیا روحانی قادر خواهد بود در ۴ سال آینده این موضوع را حل و فصل نماید؟

حصر به نظر من خاتمه یافته و شکسته است! اگرچه مدتی طول می کشد تا به صورت عادی در آید. خوشبختانه دستور گشایش های بیشتر هم داده شده است و امیدوارم که رفع حصر سرعت بیشتری بگیرد تا خدای نکرده پیش از اینکه دیر شود، به طور کامل برچیده شود.

آیا با تغییر نظام از ریالیستی به پارلمانی موافقید؟دلایل شما در این خصوص چیست؟

من مخالف تبدیل نظام از ریاستی به پارلمانی هستم! چرا که انتخابات در حال حاضر تنها جایی است که مردم می توانند افکار و مطالبات خود را بروز دهند و نشان دهند که کدام فرد، حزب و جریانی از چه میزان اقبال ایرانیان بهره مند است! حذف انتخابات برای برگزیدن رییس جمهور به معنای آن است که عملا همه چیز در اختیار مجلسی قرار گیرد که بر اساس نظارت استصوابی نهادی ضعیف و شکننده و تحت تاثیر کانون اصلی قدرت و ثروت و رسانه خواهد بود! به این ترتیب رییس‌جمهور تبدیل به رییس دفتری می‌شود که کارآمدی و کارایی خود را از دست خواهد داد و سیستم خدای ناکرده سرنوشتی مثل رژیم گذشته پیدا خواهد کرد.

ابر چالش های سیاست داخلی ایران را نام ببرید؟

مهم ترین چالش سیاسی آن است که ما نتوانیم به موازات تکثری که در جامعه بوجود آمده و می‌آید و خود را در عرضه های مختلف نشان می دهد و تحمیل می کند، راهکاری برای همکاری های مشترک و به رسمیت شناختن یکدیگر و نهادی برای حل منازعات پیدا کنیم. به عبارت دیگر هر جامعه ای که متکثر می شود اگر نتواند هم زمان و پا به پای آن راه هایی دموکراتیک نه بر اساس سلاح و زور عریان برای حفظ انسجام وحدت خود پیدا کند، آن جامعه دیر یا زود دچار مشکلات جدی خواهد شد.

عملکرد دولت تدبیر و امید را در کل چگونه ارزیابی می کنید؟ کابینه دوازدهم آیا انتظارات اصلاح طلبان را برآورده کرد؟

من به عملکرد دولت در مجموع نمره قبولی می دهم، اگر چه صد در صد از آن راضی نیستم. علت اینکه نمره قبولی می دهم آن است که می دانم با چه مشکلات عظیمی مسئولیت پذیرفته اند. به نظر من مشکلات دولت کنونی از دولت اصلاحات بیشتر است. اما نمره صد در صد نمی دهم برای این که دولت در این شرایط هم می تواند بهتر از این کار کند.

خواندن 2676 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.