سید مصطفی تاج زاده

چهارشنبه, 01 فروردين 1397 ساعت 09:50

نوروز مهر و دوستی

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

???نوروز مهر و دوستی


✍?#سید_مصطفی_تاجزاده


ز کوی یار می‌آید نسیم باد نوروزی / از این باد ار مددخواهی چراغ دل بیفروزی

✅این شعر زیبا و متناقض‌نما که میان "وزیدن باد" و "افروختن چراغ" نسبتی برخلاف معمول برقرار می‌کند، برای ما آشناست و باورپذیر؛ باد هنگامی که از کوی یار می‌آید، دل را روشن می‌کند.

✅چراغ دل اما آنگاه در معرض نسیم نوروزی فروزان می‌شود که دل‌های خود را از کینه و نفرت خالی و از مهر پرکنیم. مثل آن قوم که در آستانه یک عذاب محتوم، انکار را کنار نهادند و با جدی تلقی کردن انذار پیامبر خود، تصمیم گرفتند که آخرین شب سرد و تاریک حیات خود را به روز آشتی و صلح و صفا تبدیل کنند. پس دیوارهای تنهایی و جدایی بین خود را شکافتند و پنجره‌های مهربانی و رابطه به‌روی یکدیگر گشودند.

✅همین همدلی و هم‌دیگر را دیدن عذاب مقدر الهی را رفع کرد؛ این همان "بداء الهی" است که شیعیان بدان باور دارند؛ "تغییر تقدر خداوند به دلیل تغییر انفس مردم".

✅امروز نشانه‌های بلا و مصیبت‌های فردی و جمعی که جاریست یا در راه است که به راحتی و وضوح می‌توان آنها را دید و حتی لمس کرد. در عین حال با فرصت‌هایی بزرگ و منحصر به فرد مواجه هستیم که رهایی بخشند و تاریخ‌ساز.

✅از طرف دیگر ما سال جدید را در حالی آغاز می‌کنیم که جغد شوم جنگ پیرامون مرزهای میهن ما گشت می‌زند و مثلث شوم و شر زمانه یعنی ترامپ و سلمان و نتانیاهو می‌خواهند با زمین زدن برجام بار دیگر تحریم‌های جهانی را احیا و فشار بیشتری بر هموطنان ما بویژه قشرهای محروم تحمیل کنند.

✅نوروز امسال را باید در چنین زمینه و زمانه‌ای گرامی داشت و نوسازی کرد و به نمایش گذاشت. اکنون وقت آن است که به پیام آشتی و رفع کدورت‌های بهار لبیک بگوییم و سپهر جامعه و منطقه را آکنده از همدلی و همراهی کنیم.

✅همه ما ایرانی‌ها از مسلمان و سکولار، مدرن و سنتی، زن و مرد، اصول‌گرا و اصلاح‌طلب، مخالف و موافق، ترک و کرد، فارس و عرب، لر و بلوچ و ... همه و همه سرنشینان کشتی واحدی هستیم و باید در کنار هم و با همیاری یکدیگر از آب‌های پرتلاطم زمانه به سلامت عبور کنیم.

✅ایرانیان در انتخابات بهار ۹۶ به زندگی و رفاه و به صلح و تعامل با جهان رای دادند و در زمستان ۹۶ هم شاهد تجمعات اعتراضی بخشی از جوانان و فرزندان عزیز میهن بودند که به‌رسمیت شناخته‌شدن حق اعتراض آنان را، اگرچه فعلا در نظر، باید جزو دستاوردهای مبارک سال گذشته به‌حساب آورد.

✅حاکمیت در چنین شرایط حساسی تنها با اجرای بدون تنازل و کامل قانون اساسی و تامین حقوق و آزادی‌های شهروندان می‌تواند ایده هر بازگشت ارتجاعی را در نطفه خفه و از بروز خشونت و هرج و مرج جلوگیری کند.

✅مردم نیز که در همه این سالهای نفس‌گیر شیوه‌های مدنی عبور از دشواری‌ها را به خوبی آموخته و به یمن چند انتخابات باشکوه، آن هشت زمستان تحریم و تک‌صدایی را پشت سرگذاشته‌اند، می‌توانند خشونت را در هر شکل خود نفی کنند و یکبار دیگر اراده و همسویی اعلام نشده تحریم‌طلبان و جنگ‌افروزان این سو و آن سوی اقیانوس‌ها را درهم شکنند و با تعامل گسترده و هوشمندانه با منطقه و جهان بر اساس بازی برد - برد جهنم جنگهای داخلی در سوریه و عراق و یمن را پشت سر گذارند و وارد عصر صلح‌سازی و بازسازی منطقه‌ای شوند.

✅امیدوارم که ایرانیان اعم از دولت و ملت با توسل به خرد جمعی و با مشارکت ملی تهدیدها را پشت سر بگذارند و از فرصت ها حداکثر استفاده را بکنند.

✅از پروردگار بزرگ و مهربان می‌خواهم که در این بهار باطراوت و دلنش با باران رحمت خود دل‌های غبارگرفته ما را پاک کند و سال ۹۷ را سال پیشرفت ایران و بهبود رفاه ایرانیان و دور شدن شبح جنگ از آسمان منطقه قرار دهد.

نوروز بمانید که ایّام شمایید
آغاز شمایید و سرانجام شمایید
نوروز کهن‌سال کجا غیر شما بود؟
اسطوره ی جمشید و جم و جام شمایید
گیرم که سحر رفته و شب دور و دراز است
در کوچه ی خاموش زمان گام شمایید
ایّام ز دیدار شمایند مبارک
نوروز بمانید که ایّام شمایید

خواندن 2918 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.