سید مصطفی تاج زاده

شنبه, 02 دی 1396 ساعت 13:49

انتظار از ناطق نوری

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سیدمصطفی‌تاجزاده
*مصاحبه با هفته نامه صدا


يكي از مشكلات كنوني عرصه سياست در جامعه ما آن است كه بين دو جريان اصلي حاضر در حكومت كمتر گفت‌وگوي مستقيم و موثر درباره موضوعات مهم مبتلا به ايران و ايرانيان صورت مي‌گيرد.

گفت و گو بايد در پارلمان شكل گيرد اما به دليلي كه همگان از آن مطلع هستند، مجلس كنوني قادر به انجام چنين نقشي نيست و چهره‌هاي سياسي توانمند دو جناح كمتر در آن حضور دارند. يكي را مردم راي نمي‌دهند و ديگري را در نظارت استصوابي حذف مي‌كنند. در چنين شرايطي بهترين كار آن است كه شخصیت هایی كه هر دو طرف به انها اعتماد دارند، مانند آقاي ناطق‌نوري محور شوند و با دعوت از چهره‌هاي موثر دو جريان زمينه گفت‌وگوي ملي را عملا فراهم كنند.

آقای ناطق با دعوت از دو طرف چند مورد مشخص را كه طرفين در مورد آنها اشتراك نظر دارند و در عين حال حلشان را براي میهن و مردم مهم و گاه حياتي مي‌دانند، مشخص کنند. براي مثال دو جريان مي‌توانند درباره مبارزه با فساد كميته مشتركي تشكيل دهند تا با اين پديده كه مانند خوره به جان حكومت افتاده و اعتماد مردم را نشانه رفته است، مبارزه كنند؛
يا در برقراري نسبت بين نظام حزبی و نظام انتخاباتی کشور و سهمي كه در انتخابات مي‌توان به احزاب داد تا سياست‌ورزان ما از تلاش فردي دست بردارند و هر كدام يا به احزاب موجود بپيوندند، يا حزب مقتدر و سراسري خود را تشكيل دهند، به توافق برسند.

موضوع آب و مشكلات و خطراتي كه ايران را تهديد مي‌كند، يكي از مسائلي مشتركي است كه جز با اجماع ملي نمي‌توان از پس آن برآمد و لازم است از هم اكنون گفت‌وگوهاي جدي درباره آن صورت گيرد و طرحي واحد تنظيم شود و همه از آن حمايت كنند تا با كمترين تنش بتوانيم از عهده اين چالش بربياييم.

تهديدهاي امريكا به خصوص با تلاش‌هاي خبيثانه‌اي كه اين روزها در منطقه براي گسترش جنگ صورت مي‌گيرد، يكي ديگر از موضوعات مشتركي است كه دو جناح و دو جريان قدرت مي‌توانند درباره آن از نزديك و رودررو صحبت كنند و راهكاری براي مقابله با آن بيابند.

خواندن 2292 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.