سید مصطفی تاج زاده

چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 12:20

درباره مذاکره با آمریکا

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

درباره مذاکره با آمریکا
✍ سید مصطفی تاجزاده

۱. رهبر تحریم‌های نفتی/بانکی دوره‌ی احمدی‌نژاد را که هم‌زمان با سه برابر شدن بهای ارز و طلا شد، جنگ تمام‌عیار اقتصادی خواند و با طرح ⁧ نرمش قهرمانانه اجازه مذاکره در عمان را داد اما دلیل اصلی نابسامانی اقتصادی کنونی را نه تحریم، که بی‌تدبیری دولت خواند و مذاکره را ممنوع کرد!

‏۲. نباید اشتباه دوره جنگ را مرتکب شویم. ⁧صدام متجاوز بود ولی شعار صلح و گفتگو می‌داد.ما می‌گفتیم جنگ جنگ تا رفع فتنه از جهان تا به ۵۹۸ رسیدیم.اکنون ترامپ ⁩پیمان شکسته و شعار⁧ مذاکره بی‌قیدوشرط می‌دهد.نباید با نفی مطلق مذاکره دست بالا رابه اودر جنگ روانی افزون برجنگ اقتصادی بدهیم.

‏۳.ترامپ می‌گوید میخواهد رفتاربدایران را تغییر دهد.ماهم بایدبگوییم میخواهیم رفتار عهدشکنانه‌ی اوراتغییر دهیم. ⁧ترامپ⁩ با اخذ تصمیم‌های قلدرمنشانه به تهدیدی علیه دنیا تبدیل شده است.نباید بگذاریم ما را مذاکره‌ناپذیر جلوه دهد.⁧ ایران⁩ با همراهی جهان می‌تواند وی را وادار به عقب‌نشینی کند.

‏۴. اگر ⁧ برجام ⁩ اشتباه است، چرا ⁧ ترامپ ⁩ آن را "مایه شرمساری" امریکا می‌نامد؟ چرا ⁧ نتانیاهو ⁩ خروج امریکا از برجام را تبریک می‌گوید؟ چرا لابی اسرائیل در واشنگتن اقدام ترامپ را تلافی شکست خود در امریکا می‌خواند؟ و چرا ⁧سعودی⁩ آن را پیروزی خود و عبور از خطای دوران اوباما می‌داند؟

‏۵. برجام ثابت کرد می‌توان لابی جنگ‌افروز اسرائیل را در امریکا شکست داد. نباید با بزرگ‌نمایی قدرت جنگ‌طلبان امریکایی ⁧ برجام ⁩ را تحقیر کرد. دفاع از حقوق و منافع ایرانیان وقتی واشنگتن منزوی است، آسان‌تر از زمانی است که با ناشی‌گری احمدی‌نژاد اجماع جهانی علیه ایران شکل گرفته بود.

نتیجه:
?اقتدار لازم برای مذاکره با امریکا چگونه به‌دست می‌آید؟ جز با سروسامان دادن به خانه و با آشتی و همکاری و مشارکت همۀ اهل آن و جز با استفاده از تجربه مثبت مقابله با ایران هراسی و گسترش مناسبات با جهانیان و بویژه با همسایگان؟?

@MostafaTajzadeh
https://bit.ly/2BdqTMV

خواندن 2728 دفعه آخرین ویرایش در چهارشنبه, 24 مرداد 1397 ساعت 12:39

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.