سید مصطفی تاج زاده

شنبه, 02 دی 1396 ساعت 13:44

همدلی با کره شمالی چرا؟

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

سيد مصطفی تاجزاده
آبان 96

اول
مرجع رسمی اخبار کره شمالی به زبان فارسی که "آخرین اخبار مرتبط با تحولات در شمال شبه جزیره ی کره، رهبر معظم و خلق قهرمانش را" منعکس می کند، دو روز پیش در پست تلگرامی خود اعلام کرد:

«اسرائیل سخنان فرمانده سپاه پاسداران ایران را درمورد برد محدود موشک‌های ایران بر اساس سیاست رهبر معظم ایران ... ارسال پیام آقای جعفری برای دنیا مبنی بر تفاوت ایران با کره شمالی دانسته است و از آن سو با همه این مواضع نرم فرمانده سپاه پاسداران، عربستان پرتاب موشکی حوثی ها را به ایران نسبت داده است.»

این کانال سپس به تحلیل روابط ایران و امریکا پرداخته و می نویسد:

«درحالی که پس از مذاکرات هسته ای موسوم به برجام، مجددا شدید ترین تحریم ها از سوی امپریالیسم آمریکا علیه ایران اجرایی شد، امروز صحبت از مذاکره علیه برنامه موشکی ایران به میان آمده است.»

جمعبندی پست فوق چنین است:

✅«اکنون ایران در شرایطی قرار دارد که به نظر می رسد از تدوین یک استراتژی کلی برای مقابله با تهدید های جدید منطقه و آتش افروزی های ترامپ، غافل مانده است.»

دوم
مرجع رسمی اخبار کره شمالی پس از این پست تحقیرآمیز و تحریک کننده جنگ طلبان وطنی تحلیل زیر را با عنوان «مواجهه با امریکا / اردو در میانه برزخ مقاومت و وادادگی» از یک کانال گمنام باز نشر داد:


«1 سردار جعفری فرمانده سپاه پاسداران: طبق سیاست های #رهبری برد موشک های ما محدود به دو هزار کیلومتر است.

2 سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا: برد دوهزار کیلومتر هم برای موشک های ایرانی خیلی زیاد است. این قطعاً کشورهای دیگر که از متحدان ما نیز هستند را در برد موشکهای آنها قرار می‌دهد.

3 پیونگ یانگ: تا زمانی که برد موشک‌های بالستیک مان با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای به سواحل آمریکا نرسد، علاقه‌ای به مذاکره با ایالات متحده و متحدانش نداریم.

4 رسانه اسرائیلی هاآرتص: ایران نه تنها نگرانی غرب را درک می‌کند، بلکه می‌خواهد خود را متفاوت از کره شمالی نشان دهد.»

✅ سپس با طرح این پرسش که:
«به راستی شیوه مطلوب مواجهه با زورگویی های دولت ایالات متحده آمریکا چگونه است؟ » نتیجه می گیرد:

«پاسخ به این پرسش با رویکردهای متفاوتی ممکن است، اما مطمئناً در میانه برزخ #مقاومت و #وادادگی اُردو زدن به هیچ وجه قابل توجیه و پسندیده نیست!»


?سوم
با مطالعه دو پست فوق منظور مرجع رسمی اخبار کره شمالی از "غافل ماندن" ایران از تدوین استراتژی کلی برای مقابله با تهدیدهای جدید منطقه و آتش افروزی های ترام روشن می شود؛ "اردو زدن" در برزخ "مقاومت" و "وادادگی" که «به هیچ وجه قابل توجیه و پسندیده» نیست!؟

به بیان روشن کانال تلگرامی فوق بهترین استراتژی برابر تهدیدهای ترامپ، اسرائیل و عربستان را آن می داند که جمهوری اسلامی ایران نیز مانند کره شمالی علنا به تولید سلاح هسته ای بپردازد و موشک حمل آنها را نیز تولید کند.

مرجع مذکور هر راهبردی غیر از این را، حتی در حد ساخت موشک هایی با برد ۲۰۰۰ کیلومتر، انفعالی و شکست خورده ارزیابی می کند و "اردو زدن میان برزخ مقاومت و وادادگی" می خواند.

راه خروج از این برزخ نیز آن می داند که رهبر ایران مانند سلسله موروثی کیم ایل سونگ ایران را به پادگانی بزرگ با مردمانی فقیر و گرسنه تبدیل کند و در قرن بیست و یکم اردوگاه های کار اجباری تاسیس نماید. آنگاه با موشک اتمی به جنگ امپریالیسم آمریکا برود. در غیراین صورت انتخابی جز وادادگی نخواهد داشت.


اما علت اینکه مرجع رسمی اخبار کره شمالی به خود اجازه می دهد که ایران را فاقد استراتژی بخواند و غیرمستقیم به وادادگی متهم کند و انتظار پیروی جمهوری اسلامی را از مشی میهن بربادده حکومت کره شمالی داشته باشد، باید در تلاش و همدلی دلواپسانی دید که تا پیش از دولت روحانی ژاپن اسلامی شدن ایران را نوید می دادند و بعد از برجام کره شمالی را مدل نجات و رستگاری کشور می خوانند و فروپاشی شوروی سوسیالیستی را نتیجه عدول از روش استالین معرفی می کنند. هوشیاری عمومی پادزهر این تبلیغات تحریک آمیز و جنگ گستر است.

خواندن 2421 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.